5 درمان خانگی سریع گلو درد

  • توسط admin
  • ۵ سال پیش
  • 0

گلو درد به دلیل التهاب گلو رخ می دهد. از جمله دلایل اصلی التهاب گلو می توان به : عفونت های ویروسی، عفونت های باکتریایی یا عفونت های قارچی، اشاره کرد. البته شرایط محیطی وسبک زندگی و وضعیت سلامت مانند: آلودگی هوا، سیگار کشیدن، اسید رفلاکس، و یا هوای خشک، داد زدن بیش از حد و یا واکنش های آلرژیک نیز در بروز گلو درد موثر هستند. گلو درد ،بیشتر مواقع با سردرد، درد معده، سرماخوردگی معمولی و تورم غدد گلو ،همراه است. اگرچه گلو درد بسیار شایع است؛ اما می تواند یک بیماری ناراحت کننده باشد؛ بنابراین در صورت عدم رفع علائم با درمان های خانگی حتما به پزشک مراجعه کنید.

۱. ریشه گل ختمی

در ریشه گیاه ختمی، ماده ژله‌ مانندی با عنوان لیزاب وجود دارد؛ هنگامی که این ماده را قورت دهید، محاط داخلی گلو را می پوشاند و آن را لیز می‌کند.

۲. ساج و اکیناسه

از ساج برای درمان بسیاری از مشکلات التهابی می توان استفاده کرد. تحقیقات انجام شده نیز تائید کرده اند که این گیاه م تواند در تسکین گلو درد موثر باشد. اکیناسه در مبارزه با باکتری‌ها و التهابات کاملا موفق عمل می کند.

۳. سرکه سیب

سرکه سیب یکی از قدیمی ترین داروهای مورد استفاده در درمان بیماری های التهابی است. ماده فعال اصلی موجود در سرکه سیب، استیک اسید است؛ این ماده در کشتن باکتری ها بسیار موثر عمل می کند. بقراط پزشک یونانی (معروف به پدر علم پزشکی)، ترکیب سرکه سیب و عسل ( سرکنگبین) را برای درمان علائم آنفلوآنزا، به ویژه گلودرد تجویز کرده است.  

۴. غرغره آب‌ نمک

استفاده از غرغره کردن آب نمک نیز، یک درمان ساده برای گلودرد است. نمک می تواند با بیرون کشیدن آب از بافت گلو، باعث کاهش تورم آن شود. همچنین به از بین بردن میکروب‌های نامطلوب گلو نیز کمک می کند.

۵. عسل

عسل، یک آنتی باکتریال کاملا موثر طبیعی است. عسل هم به تنهایی و هم با ترکیب با سایر مواد گیاهی می تواند یک درمان کننده فوق العاده قوی و موثر باشد. به عنوان مثال : ترکیب عسل با آب گرم و سرکه سیب یم ترکیب عالی برای درمان گلو درد است.

۶. ریشه شیرین‌بیان

خواص شیرین‌بیان مانند آسپرین است؛ که باعث کاهش التهاب در گلودرد می شود.

۷. درمان با آب و لیمو

لیمو سرشار از ویتامین سی و آنتی‌اکسیدان های موثر است. لیمو  باعث افزایش تولید بزاق می شود؛ که این امر به حفظ رطوبت غشای مخاطی کمک می‌کند.

  • facebook
  • googleplus
  • twitter
  • linkedin
  • linkedin

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *