درمان خشکی پوست صورت و بدن

علت اصلی خشکی پوست از دست رفتن آب بدن یا دی هیدریشن است . برای درمان خشکی پوست صورت و بدن ابتدا باید دلایل اصلی آن را یافت. فاکتورهای موثر در خشک شدن پوست عبارتند از : شرایط محیط ، آب و هوای نامناسب، وضعیت سلامت و سبک زندگی . بعضی از انواع خشکی پوست به راحتی قابل درمان هستند؛ اما برخی دیگر مدت زمان طولانی تری را برای درمان نیاز دارند. خشکی پوست یک وضعیت ناراحت کننده برای فرد ایجاد می کند که باعث پوسته پوسته شدن، خارش و ترک خوردگی پوست می شود.

درمان خشکی پوست صورت

دلایل ایجاد خشکی پوست

شرایط آب و هوای نامناسب و خشک، شست و شو با آب داغ و مواد شیمیایی خاص در بروز خشکی پوست موثر هستند. خشکی پوست می تواند دلایل پاتولوژیک هم داشته باشد.آماس پوستی (درماتیت) از جمله اصطلاحات پزشکی برای خشکی پوست است. انواع آماس پوستی یا درماتیت عبارتند از :

درماتیت تماسی

التهاب موضعی در اثر تماس با مواد آلرژیک.

درماتیت سبورئیک

تولید بیش از حد روغن توسط پوست؛ که به صورت بثورات و جوش ها و لکه های قرمز و پوسته شده روی پوست سر ظاهر می شود ، این نوع از درماتیت بیشتر در نوزادان شایع است.

درماتیت آتوپیک

بیماری پوستی مزمن که موجب پوسته پوسته شدن پوست می شودو بیشتر به عنوان اگزما شناخته می شود.

بیماری هایی مانند پسوریازیس و دیابت نوع 2 ، نیز می توانند باعث خشکی پوست شوند.

درمان خشکی پوست در طب سنتی

توصیه طب سنتی برای درمان خشکی پوست، استفاده موضعی از روغن های رطوبت دار مانند روغن بنفشه، روغن زیتون ، روغن کدو یا روغن بادام شیرین و همچنین لعاب گل ختمی است؛ که تاثیر بسیار زیادی در کاهش خشکی پوست دارند. این روغن ها باید بلافاصله پس از حمام و خشک کردن بدن به صورت موضعی روی پوست مالیده شوند.

همچنین روغن نارگیل و موم زنبور عسل نیز می توانند کمک قابل توجهی به رفع خشکی پوست داشته باشند. برای رفع خشکی پوست مراقبت های لازم از پوست و نوشیدن آب را فراموش نکنید.

  • facebook
  • googleplus
  • twitter
  • linkedin
  • linkedin

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *