شهلا ریاحی اولین کارگردان زن ایران درگذشت

  • توسط عادله ابراهیمی فخاری
  • ۴ سال پیش
  • 0
اولین کارگردان زن ایران

به بهانه در گذشت شهلا ریاحی اولین کارگردان زن ایران ، مختصری به زندگینامه وی می پردازیم. خبر درگذشت شهلا ریاحی به سرعت جایگاه ویژه ای در ترند هنرمندان پیدا کرد.

شهلا ریاحی در دوران جوانی

شهلا ریاحی با نام اصلی “قدرت الزمان وفادوست” در 17 بهمن 1305 در تهران چشم به جهان گشود. مادر او “زهرا عسگری” اهل قم و پدر وی “آقاشیخ آقا وفادوست سبزواری”اصالتا سبزواری بود. او تا سیکل به تحصیلات خود ادامه داد.

قدرت الزمان در سن 14 سالگی با اسماعیل ریاحی ، پسرعموی ناتنی اش ازدواج کرد. اسماعیل از دوستداران تئاتر بود و هم او باعث راهیابی شهلا به دنیای هنر بازیگری شد.

بعد از سه سال از ازدواجش با نقش اول نمایشی به نام “سیاست هارون الرشید” وارد تئاتر شد.

او سینمای حرفه ای خود را در سال 1330 با فیلم خواب های طلایی آغاز کرد. ولی اولین کارگردانی او در سال 1335 با فیلم مرجان بود و خود را به عنوان اولین کارگردان زن در ایران شناساند.

شهلا ریاحی بعد از انقلاب

خانم ریاحی با بازی در بیش از 40 فیلم و سریال در قبل از انقلاب، بعد از انقلاب هم توانست هب بازیگری خود ادامه دهد. او همان طور که در قبل از انقلاب هم نقش مادر را بازی کرده بود در بعد از آن هم به آن روند ادامه داد.

وی نقش مادر بسیاری از هنرمندان از جمله بیژن امکانیان، ابوالفضل پورعرب، رضا رویگری و اکبر عبدی را بازی کرده است.

شهلا در تمام ژانرهای سینمایی و تلویزیونی ایفای نقش کرده است، از جمله ژانر عروسکی. وی در فیلم “گلنار”که در سال 1367 اکران شد و فروش بسیاری هم داشت ایفای نقش کرد.

این زن هنرمند علاوه بر بازیگری، گوینده رادیو و تلویزیون و مجری برنامه های کودک نیز بود. او فیلم های بسیاری را نیز دوبله کرد. از جمله فیلم های معروف او در زمینه دوبله، فیلم دلیجان آتش و برباد رفته است.

این هنرمند فقید، تا اوایل دهه 80 فعالیت هنری بسیاری داشت ولی از آن پس به استراحت و مرور خاطراتش پرداخت.

او درسالهای آخر عمر خویش به بیماری آزایمر  مبتلا شده بود که سرانجام در 10 دی 1398 با دنیای فانی وداع کرد. مدیر عامل خانه هنرمندان درگذشت این بانوی هنرمند فقید را به جامعه هنری تسلیت گفت.

  • facebook
  • googleplus
  • twitter
  • linkedin
  • linkedin

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *